• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Zgorzelec

E-mail Drukuj PDF

OGŁOSZENIA I Niedziela W.P. - 18.02.2018r.

1. Dziś I Niedziela Wielkiego Postu. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w piątek o godz. 1730 (rozważania dla dorosłych), w Tylicach 1630 (rozważania dla dzieci); Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godz. 1730.

2. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu. Ofiary można składać do skrzynki przy końcu ławek, lub w zakrystii na ręce panów kościelnych.

3. Zachęcam do powstrzymania się też w tym świętym okresie pokuty od picia napojów alkoholowych. Ofiarę abstynencji zapiszmy do księgi, która znajduje się przy ikonie Matki Bożej Łaskawej.

4. Msze św. w tygodniu o godz. 1800: od poniedziałku do czwartku w kaplicy św. Józefa.

5. Dzieci, przygotowujące się do rocznicy I Komunii św. proszone są o odebranie po Mszy św. karteczek do spowiedzi wielkopostnych.

6. Spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii św. we wtorek o godz. 1700. Spotkanie dla przygotowujących się bezpośrednio do bierzmowania we wtorek o godz. 1845 w kaplicy św. Józefa.

7. W czwartek próba chóru parafialnego NON NOBIS o godz. 1900 w stałym miejscu. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzmocnienia poszczególnych głosów.

8. Kancelaria parafialna czynna w tym tygodniu we wtorek i piątek po wieczornej Mszy św. Tel. parafialny: 075/6120625.

9. Zbiórka ministrantów w sobotę o godz. 900. Po zbiórce wyjazd dla chętnych ministrantów na lodowisko „Łoś”. Kandydaci na ministrantów mają zbiórkę w czwartek o godz. 1700 w kaplicy św. Józefa.

10. W sobotę nowenna do Matki Bożej Łaskawej - naszej patronki o godz. 1800. Kartki z intencjami na Nowennę przynosimy przed jej rozpoczęciem do zakrystii.

11. W przyszłą - II niedzielę WP tradycyjnie przypada dzień pomocy polskim misjonarzom pracującym w 96 krajach świata. Ofiary na Dzieło Pomocy „Ad Gentes” będą zbierane do puszek po każdej Mszy św.

12. Przyszła niedziela, ostatnia niedzielą miesiąca. Zapraszam do ołtarza ministrantów seniorów.

13. Rekolekcje wielkopostne w naszej parafii odbędą się w dniach od 16 do 19 marca. Prowadzić je będzie Ks. Paweł TRAJEWSKI, dawny wikariusz parafii św. Jadwigi, obecnie studiujący w Rzymie.

14. Od przyszłej niedzieli, 25 marca, rozpoczynają się nauki dla narzeczonych. Spotkania w kolejne niedziele Wielkiego ostu o godz. 1900 na plebanii. Istnieje też możliwość odbycia nauk przedślubnych w formie rekolekcji trzydniowych. Szczegóły na plakacie w przedsionku.

15. Dziękuję za wszelkie prace wykonane na rzecz parafii. Da dekorację na Wielki Post paniom: Iwonie WOLIŃSKIEJ, Annie WÓJCIK i Beacie ŻUKOWSKIEJ. Panu Józefowi KUCHMISTRZ, Józef i Irena ZAPOTOCZNYM, Pawłowi DAŚKO i rodzinie państwa WYSPIAŃSKICH.

16. Dziękuję za przygotowanie kaplicy na dzisiejszą niedzielę Krzysztofowi i Mateuszowi MAJDA z ul. Zielnej. Proszę o taką posługę dwie, trzy rodziny z ul. Bora Komorowskiego. Chętnych proszę o zapisanie się w kalendarzu przy wejściu do zakrystii.

17. Rektor seminarium w Legnicy zaprasza maturzystów i młodzież męską po maturze na Dni Skupienia w dniach: 23 - 25 luty. Koszt uczestnictwa, to dobrowolna ofiara. Zgłoszenia u ks. proboszcza.

18. Ksiądz Jan RAJCZAKOWSKI, wikariusz z parafii św. Jana Chrzciciela, zaprasza na pielgrzymkę do Włoch w terminie 27 kwiecień - 6 maj. Plakat informacyjny w przedsionku kaplicy. Szczegóły na ulotkach na krzynce, przy końcu ławek.

19. Przy kościele św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu, jest organizowany konkurs: WIELKANOC OCZAMI DZIECKA, konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. Konkurs dedykowany jest dzieciom od 3 do 6 roku życia. Prace dostarczyć należy do 22 marca b.r.

W minionym tygodniu złożono na potrzeby naszej parafii ofiary w wysokości 5865 zł.

OFIARODAWCY: taca niedzielna - 1620 zł.; taca środa popielcowa - 1080 zł.

 

Przypomnijmy sobie przepisy Kościoła dotyczące dni pokuty i praktyk pokutnych:

· wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość;

· w Kościele dniami i okresami pokuty są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu katolik nie powinien brać udziału w hucznej zabawie ani jej urządzać. Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba, że w danym dniu przypada uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek;

· Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia aż do śmierci, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, czyli te, które ukończyły 18. rok życia aż do rozpoczęcia 60. roku życia;

· dla słusznej przyczyny ksiądz proboszcz może dyspensować od obowiązku zachowania pokuty lub wstrzemięźliwości od spożywania mięsa, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne. Trzeba się jednak zwrócić do niego w tej sprawie osobiście, telefonicznie lub przez internet. Władze kościelne nie zwykły udzielać dyspensy na Środę Popielcową i Wielki Piątek.

 

Adres strony internetowej naszej parafii: www.mblzgorzelec.pl

Konto parafii MB Łaskawej: PKO BP S.A. 58 1020 2137 0000 9102 0053 9494